Dzień Naleśnika
05.02.2024 15:47W roku 2024 Dzień Naleśnika przypada na 2 lutego.Proste danie, które można zjeść na śniadanie, obiad i kolacje to oczywiście naleśniki. Ich uniwersalizm idzie jeszcze dalej, bo da się je przyrządzić na słono oraz na słodko. Dzień Naleśnika daje nam prawo do konsumpcji tych pyszności bez ograniczeń.
Pyszne naleśniki.
1 pełna szklanka i 2 łyżki mąki pszennej
3 średnie jajka
1 szklanka mleka
1 szklanka wody - zwykła lub gazowana
4 łyżki oleju roślinnego
szczypta soliDo usmażenia naleśników należy użyć szerokiej patelni: średnica 24 cm.
Z podanej ilości składników wyszło 16 bardzo cienkich naleśników.
Jajka wyjmij wcześniej z lodówki. Możesz też lekko podgrzać mleko do temperatury nie wyższej niż 40 stopni.
Dzień Babci i Dziadka
15.01.2024 16:15.Dzień Babci obchodzimy 21 stycznia, a Dzień dziadka 22 stycznia.
Pierwszy Dzień Babci obchodzono w 1965 roku w Poznaniu, a pierwszą uhonorowaną w ten sposób Babcią została znana aktorka Mieczysława Ćwiklińska.
Według różnych źródeł pomysł narodził się w redakcji tygodnika „Kobieta i Życie” w 1964. Rok później w Poznaniu właśnie, odbywało się przedstawienie sztuki „Drzewa umierają stojąc” w której pani Mieczysława grała rolę babci. Nie było w Polsce wcześniej takiej tradycji. Pomysł szybko podchwycił i wypromował warszawski „Express Wieczorny”, a 21 stycznia 1966 roku został ogłoszony przez gazetę jako Dzień Babci, obchodzony do dzisiaj w całej Polsce.
W Dniu Dziadka mamy okazję odwdzięczyć mu się za czas, który nam poświęca. Bez względu na to, czy mamy 5, 15, czy 30 lat, powinniśmy pokazać mu, że jest dla nas ważny.
Jako ciekawostkę warto dodać, że dziadkowie na swoje święto obchodzone dzień później, musieli czekać aż 15 lat dłużej, bo do 1981 roku.
Dzień Kubusia Puchatka
15.01.2024 16:14.18 stycznia to dzień wiecznie głodnego misia Kubusia Puchatka. Historia przygód dzielnego łakomczucha sięga roku 1926, kiedy to Alan Aleksander Milne opublikował swoją pierwszą powieść dla dzieci “Kubuś Puchatek”.
A wszystko zaczęło się…w Londynie od narodzin małego chłopca o imieniu Krzyś (syn autora), który na swoje pierwsze urodziny dostał pluszowego misia.
Maskotka ta dostarczała tyle radości, przyczyniając się do wymyślania przez ojca pisarza historyjek, w których to Krzyś wraz ze swoim ukochanym misiem o imieniu Kubuś Puchatek, przemierzali zakamarki Stumilowego Lasu.
Karnawałowe przekąski
11.01.2024 16:17.Karnawał to pora zabawy do białego rana, niezapomnianych imprez, a także... pysznego jedzenia. W tym okresie królują pączki i tradycyjne faworki (inaczej nazywane też chrustami), a także imprezowe sałatki, przekąski, wspaniałe desery i pikantne dania obiadowe. By zachwycić podniebienia gości i domowników, nie musisz godzinami stać w kuchni. Te smaczne przekąski na karnawał robi się naprawdę szybko i łatwo.
Churros to tradycyjny hiszpański przysmak z ciasta parzonego. Są naprawdę pyszne i bardzo proste do zrobienia. Do wyciskania ciasta parzonego przyda się rękaw cukierniczy z końcówką w kształcie gwiazdki.
Składniki:
1 szklanka mleka,
190 g mąki,
50 g masła,
4 jaja,
2 łyżki cukru,
1 łyżka cukru wanilinowego,
szczypta soli,
olej do smażenia.
Sposób przygotowania:
W garnku zagotuj mleko z masłem, cukrem i cukrem wanilinowym. Dodaj szczyptę soli. Do gorącego mleka wsyp mąkę, zmniejsz płomień i ucieraj łyżką, aż powstanie masa, która zacznie odchodzić od ścianek. Garnek zestaw z ognia, ostudź masę. Do ostudzonej masy wbijaj kolejno jajka, ubijając mikserem. Ciasto przełóż do rękawa cukierniczego z końcówką w kształcie gwiazdki. W dużym garnku rozgrzej olej. Na gorący tłuszcz wyciskaj porcje ciasta o długości ok. 10 cm. Smaż przez około 2 minuty z każdej strony. Wyłów, odsącz na ręczniku papierowym. Oprósz cukrem pudrem.
Smacznego 😊
Pierniczki na święta przepis
22.12.2023 15:14Sprawdzony przepis na pierniki. Pierniczki wychodzą idealnie pulchniutkie. Jeszcze jest czas, żeby je przygotować, a zapach świąteczny zagości w Waszym Domu.Czas przygotowania: 20 minut
Czas pieczenia: 20 minut
Liczba porcji: 40-60 sztuk
Składniki:
500 g mąki pszennej + do podsypania pierników
100 g prawdziwego masła
150 g naturalnego miodu
4 średnie jajka
łyżeczka sody oczyszczonej
przyprawy: po łyżeczce mielonego cynamonu, kardamonu, gałki muszkatołowej, pieprzu, kakao i imbiru
Lukier pomarańczowy:
2 łyżki soku wyciśniętego ze świeżej pomarańczy
5 łyżek cukru pudru
Przygotowanie:
Masło z miodem roztop na małym ogniu w rondelku. Masę odstaw do przestudzenia. W misce umieść jajka i roztrzep je trzepaczką lub mikserem. Dodaj przestudzony miód z masłem i całość tylko wymieszaj. Mąkę z sodą i przyprawami przesiej bezpośrednio do miski z mokrymi składnikami. Wszystko wyrób mikserem lub też ręcznie, do połączenia składników w jednolitą masę.
Ciasto przykryj folią i odstaw do lodówki na jedną godzinę. Po godzinie wyjmij ciasto i włącz piekarnik na 170 stopni (opcja pieczenia: góra/dół). W czasie nagrzewania przygotuj blachę np. z wyposażenia piekarnika. Wyłóż ją papierem do pieczenia.
Urwij kawałek ciasta. Podsyp go mąką i rozwałkuj na placek dowolnej grubości. Ja zrobiłam grube pierniczki u moje ciasto miało po rozwałkowaniu około 7 mm. Wykrawaj dowolne wzory przy pomocy foremek. Resztkę ciasta dodaj do kolejnej porcji z miski i powtarzaj czynność jak wyżej. W ten sposób unikniesz zbyt dużej ilości mąki, dokładanej do wykrawków z ciasta. Pierniczki piecz od 20-25 minut w zależności od ich grubości (jak będą cieńsze, to piecz je krócej). Ja upiekłam dwie blachy: jedna po drugiej, oddzielnie. Pierniczki wyrastają podwójnie.
Po wystygnięciu możesz polukrować pierniczki. Sok z pomarańczy podgrzej w rondelku. Dodaj cukier puder i podgrzewaj chwilę ciągle mieszając. Pierniczki lukruj używając np. pędzelka cukierniczego. Niepolukrowane pierniczki przechowuj w suchym i chłodnym pomieszczeniu, najlepiej w dużej puszce do 10-14 dni.