Rocznica wybuchu stanu wojennego
13.12.2024 01:43Stan Wojenny43 lata temu, 13 grudnia 1981 r., w Polsce został wprowadzony stan wojenny. Władzę przejęła Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego (WRON). Internowano działaczy NSZZ „Solidarność” na czele z jego przewodniczącym Lechem Wałęsą. Zawieszone zostały prawa i swobody obywatelskie.
6 grudnia
06.12.2024 22:49MikołajkiMikołajki – nazwa dnia Świętego Mikołaja obchodzonego 6 grudnia w katolicyzmie i prawosławiu. Zwyczaj wręczania prezentów w Mikołajki wywodził się ze średniowiecznych legend o życiu świętego Mikołaja, które stały się bardzo popularne dzięki przedstawieniom wystawianym od X wieku 6 grudnia.
Barbórka
03.12.2024 00:11Święto GórnikówBarbórka przypada co roku 4 grudnia, w dniu świętej Barbary. Jest tradycyjnym świętem górników, ale tego dnia świętują również geolodzy i inne osoby wykonujące zawody związane z poszukiwaniem paliw kopalnych, a wiec także ropy naftowej czy gazu.
Andrzejki
29.11.2024 13:36Wróżby andrzejkoweAndrzejki to wyjątkowe święto, będące ostatnią okazją do zabawy przed rozpoczęciem Adwentu. Związane z dniem św. Andrzeja, od wieków wpisuje się w tradycję polskiej wsi. To wieczór pełen wróżb, zabaw i rytuałów, które miały zarówno bawić, jak i przynosić wskazówki dotyczące przyszłości – zarówno osobistej, jak i związanej z gospodarstwem.
Najpopularniejsze wróżby andrzejkowe:
Lanie wosku – Najbardziej znana wróżba polegała na przelewaniu roztopionego wosku przez klucz na zimną wodę. Klucz symbolizował otwarcie bramy czasu, a kształty wosku odczytywano jako wskazówki na przyszłość. Kształt anioła oznaczał opiekę, chmura sugerowała otwartość na zmiany, a kot przestrzegał przed pochopnymi decyzjami.
Rzucanie butów - Buty układano w rzędzie od najdalszej ściany do drzwi. Wierzono, że właścicielka buta, który pierwszy „wyjdzie za próg”, szybko wyjdzie za mąż.
Obieranie jabłek - Skórkę jabłka starano się obierać tak, by była jak najdłuższa. Następnie rzucano ją za siebie – kształt litery, którą przyjęła, miał wskazywać inicjał przyszłego ukochanego.
Kartki z imionami - Na kartkach zapisywano imiona męskie i żeńskie, a następnie losowano je spod poduszki lub serca z papieru. Imię, które wylosowano, miało należeć do przyszłego małżonka.
Dzień Życzliwości
18.11.2024 23:01ŻyczliwośćDzień Życzliwości i Pozdrowień to święto, które na dobre zagościło w naszych szkolnych kalendarzach. Wiele szkół rokrocznie, 21 listopada, celebruje ten dzień wykorzystując go do uświadamiania całej społeczności szkolnej, jak ważna jest życzliwość na co dzień, nie tylko od święta. I nie chodzi tutaj o spektakularne czyny, ale małe gesty, które czynią świat lepszym. Życzliwość kryje się w drobiazgach dnia codziennego. Nie kosztuje nas właściwie nic, a może działać cuda. Zwykły uśmiech, ciepłe słowo czy miły gest potrafią zmienić komuś dzień. Pamiętajmy także, że dobro zawsze do nas wraca, a dzięki uprzejmości, sami stajemy się szczęśliwsi.