Dnia 7.11.2023 roku klasa 2a udała się do KGW w Witunii. Tam pani L. Dziekańska przygotowała zajęcia dla Tropicieli w ramach kampanii edukacyjno- promocyjnej 4U For You. Uczniowie tworzyli nowe przedmioty użytkowe z materiałów przeznaczonych do wyrzucenia oraz z materiałów przyrodniczych, które znajdują podczas leśnych warsztatów uważności. Podczas zajęć uczniowie porównywali szyszki, mierzyli, odcinali równe długości nitki wełny, wiązali, itp.
Aktualności
Wycieczka 4a
- 19.11.2023
14 listopada klasa 4 gościła u państwa Magdaleny i Jacka Tesławskich w Osadzie Krajeńskiej w Czarmuniu. Uczniowie brali aktywny udział w bardzo ciekawych warsztatach rekonstrukcji średniowiecznego rzemiosła. Z panem Jackiem tworzyli drewniane przedmioty użytkowe - łyżki, a pani Magdalena poprowadziła warsztat młynarski i ugościła nas w średniowiecznej kuchni. Dzieci mełły ziarno na żarnach, a następnie upiekły przepyszne podpłomyki.
Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka
- 14.11.2023
20 listopada to szczególny dzień – rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Jest to moment, w którym uwaga wszystkich kierowana jest na dzieci i ich prawa.
Rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka, to okazja, aby z jednej strony w sposób pozytywny i radosny uświadamiać wszystkim, że prawa dziecka są ważne i każde dziecko powinno móc z nich korzystać, z drugiej strony to dzień okazywania solidarności i wsparcia wszystkim tym dzieciom na świecie, których prawa są naruszane. To radosny dzień, ale z poważnym przesłaniem.
Uroczysty apel z okazji 105 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości
- 11.11.2023
10 listopada 2023r. odbył się w Naszej Szkole uroczysty apel z okazji 11 listopada – Święta Niepodległości. Pani Dyrektor Małgorzata Dropinska serdecznie przywitała przybyłych uczniów klas 1-8 słowami Józefa Piłsudskiego: „Kto nie szanuje i nie ceni swej przeszłości nie jest godzien szacunku teraźniejszości ani prawa do przeszłości”. Podczas uroczystości cała szkoła wzięła udział w ogólnopolskiej akcji: „Szkoła do hymnu 2023”. Aktorami odgrywającymi, a tym samym przypominającymi historię naszego kraju byli uczniowie klasy 6a i 6b. Przestawienie wprowadziło Nas w zadumę i uroczysty nastrój.
23
Akademia Bezpieczeństwa Fundacji PZU
- 11.11.2023
9 listopada 2023r. od rana w Naszej Szkole rozpoczęła działalność Akademia Bezpieczeństwa Fundacji PZU. Celem akcji jest zwiększenie świadomości współczesnych zagrożeń oraz właściwego zachowania wobec nich, czyli edukacja w zakresie bezpieczeństwa. Szczególną uwagę podczas zajęć organizatorzy zwrócili na hejt w internecie bowiem jest to zjawisko niezmiernie niebezpieczne dla dobrej kondycji psychicznej młodych ludzi.
Elementy sceniczne stanowiły poniższe zagadnienia:
- Strefa bezpiecznego ruchu i rozrywki
- Strefa teatru
- Strefa pierwszej pomocy
- Strefa bezpiecznego dorastania.
54
Zdrowe śniadanie w 1b
- 11.11.2023
8 listopada 2023r. w klasie 1b uczniowie świętowali „Dzień Zdrowego Śniadania”. Przygotowały zdrowe „Wesołe Kanapki”. Podczas ich wykonywania dowiedziały się, które produkty są zdrowe i dlaczego powinno się je jeść, aby mieć siłę i energię do nauki. Dzieci przygotowały również świeżo wyciskany sok z jabłek, pomarańczy, marchewek badanów. To było smaczne śniadanie.
7
POWIATOWY KONKURS RECYTATORSKI „WIERSZYKARNIA’’
- 11.11.2023
Dnia 3 listopada w Sępólnie Krajeńskim odbył się coroczny Konkurs Recytatorski dla klas 1-3 ,,Wierszykarnia’’. W bieżącym roku zadaniem uczestników była recytacja wybranego wiersza Agnieszki Frączek. W zmaganiach recytatorskich online naszą szkołę reprezentowali następujący uczniowie:
Alicja Obara
Lena Arent
Maja Sławek
Radosław Piotrowski
Zuzanna Fatz
Tadeusz Borlik
Maria Witczak
Jury przyznało wyróżnienia Zuzannie Fatz z klasy 1a za interpretację wierszyka ,,Obżarduszki” oraz Radosławowi Piotrowskiemu z klasy 2a za deklamację wiersza
,,Grzmototłuk Tornadek”.
Dnia 8 listopada w Bibliotece Pedagogicznej w Sępólnie Kraj. odbyło się uroczyste wręczenie dyplomów i nagród.
Gratulacje dla uczniów wyróżnionych i pozostałych uczniów za udział w konkursie.
Wioletta Marach
#adwokacirozjaśniająprawo
- 11.11.2023
Nasza szkoła brała udział w ogólnopolskiej akcji edukacyjnej „Adwokaci Rozjaśniają Prawo”. Pani Adwokat Justyna Mazur wraz z aplikantem adwokackim Patrykiem Zygmunt odwiedziła klasy V, VIl i VIII. Edukowano młodzież w kwestii: jak się bronić przed cyberhejtem, cyberstalkingiem, jak prawnie zwalczać nienawiść w wirtualnym świecie, jak być bezpiecznym w sieci.
Dziękujemy za przemiłe spotkanie.
Wycieczka 2a i grupy 6-latków
- 07.11.2023
Dnia 27.10.23r. klasa 2a i grupa 6- latków pojechały na wycieczkę do Bydgoszczy. Odwiedziły szkołę podoficerską Straży Pożarnej dzięki uprzejmości i zaproszeniu pana Łukasza Martina (taty Mileny z klasy 2a). Następnie udali się do Mielęcinka - ZOO. Tam dzieci uczestniczyły w warsztacie „Jak zwierzęta przygotowują się do zimy”.
25
Historia Święta Niepodległości
- 03.11.2023
Święto Niepodległości jest jedną z najważniejszych uroczystości państwowych obchodzonych w Polsce. 11 listopada 1918 roku doszło do zawarcia układu rozejmowego w Compiègne pomiędzy państwami Ententy i Cesarstwem Niemieckim. Ententa nazywana również trójporozumieniem, była sojuszem zawartym pomiędzy Francją, Wielką Brytanią oraz Rosją. Rozejm ten sprawił, że wojska niemieckie zostały zmuszone do wycofania się na wschodni brzeg Renu oraz nastąpiła kapitulacja Niemiec, która zakończyła I wojnę światową. Podczas obrad, przewodniczącym strony trójporozumienia był marszałek Ferdinand Foch. Natomiast przewodniczącym delegacji niemieckiej był Matthias Erzberger. Pozostałymi członkami niemieckiej delegacji był Alfred von Oberndorff, Ernst Vanselow i Detlof von Winterfeldt. W rozmowach rozejmowych w Compiègne jeden z zapisów, a dokładniej artykuł XII, przewidywał ewakuację wojsk niemieckich z Austro-Węgier, Rumunii, Turcji i dawnego Imperium Rosyjskiego, a więc również z terenów polskich. Kwestia dotycząca naszego kraju, zawarta została również w artykule XVI, który brzmiał następująco: „Alianci będą mieli wolny dostęp do terytoriów ewakuowanych przez Niemców na Wschodzie już to przez Gdańsk, już to Wisłą, aby móc zaopatrywać ludność i w celu utrzymania porządku”. W praktyce było to przypieczętowanie przywrócenia Polsce wolności po 123 latach niewoli pod zaborami. Data ta wiąże się również z symboliką powrotu marszałka Józefa Piłsudskiego, który do 10 listopada 1918 roku przebywał w niewoli w Magdeburgu i 11 listopada wrócił do Warszawy. Tego dnia Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową oraz naczelne dowództwo podległych jej wojsk polskich.
11 listopada jest dla Polaków bardzo ważną datą. To dzień, przypominający o tym, że możemy cieszyć się wolnością, która w szczególności dla naszego narodu, nie zawsze była rzeczą tak oczywistą. Święto Niepodległości ma na celu upamiętnienie odzyskania suwerenności przez Polskę w 1918 roku.
Uroczystości 20-lecia nadania szkole imienia Kornela Makuszyńskiego
- 03.11.2023
„Mądrym być to wielka sztuka, ale dobrym jeszcze większa.”
31 października 2023r. w Naszej Szkole odbyła się rocznicowa uroczystość. Dzień 10.10. 2003r. zapisał się w historii szkoły jako jeden z najważniejszych. Nastąpiło wówczas nadanie szkole imienia Kornela Makuszyńskiego oraz wręczenie sztandaru.
W jubileuszowej uroczystości uczestniczyli zaproszeni goście, nauczyciele emeryci, przedstawiciele Rady Rodziców, pracownicy szkoły oraz uczniowie. Dyrektor Szkoły Małgorzata Dropinska zaprosiła zebranych gości do obejrzenia i wysłuchania programu artystycznego przygotowanego przez uczniów i nauczycieli. Święto Szkoły wyjątkowo połączono z obchodami Dnia Nauczyciela. Jak przystało na urodziny nie obyło się bez tortu ufundowanego przez Euro-Mont Łukasz Borlik.
48
Innowacja pedagogiczna w klasach Va i Vb na historii: „Czy szata zdobi człowieka?”
- 03.11.2023
Uczniowie klas piątych w ramach innowacji pedagogicznej na przedmiocie historia poznawały tajniki makijażu egipskiego. Zabawa polegała na wykonaniu makijażu zgodnie z zasadami jakie panowały w Egipcie przed naszą erą. Wzorując się na podanych przykładach uczniowie malowali się nawzajem podczas zajęć. Efekty na zdjęciach….
35
Kąpiele leśne w 2a
- 03.11.2023
Dnia 23 listopada klasa 2a korzystała z kąpieli leśnej, na którą zaprosiła mamę Marysi. Pani Grażyna - pracownik z Parku Krajobrazowego służyła pomocą podczas tropienia śladów zwierząt w naszym parku. Układaliśmy zdania z wyrazami (rz po spółgłoskach). Później obserwowaliśmy świat przyrody za pomocą lup i lornetek, mierzyliśmy obwody drzew oraz opisywaliśmy jesienne drzewa, ich owoce i liście. Zgromadzone skarby zanieśliśmy do szkoły, aby z nich wyczarować jesienne obrazy. Tropiciele podczas wędrówki napotkali śmieci, ale Kacper i Błażej byli gotowi na porządkowanie terenu leśnego. Gratulacje dla nich za czujność!
20
1 listopada to Wszystkich Świętych
- 29.10.2023
1 listopada to Wszystkich Świętych, dzień, o którym powszechnie często mówimy Święto Zmarłych. Jest to dzień, który w tradycji Kościoła Katolickiego oznacza wspominanie tych, którzy osiągnęli już zbawienie. 1 listopada wierni udają się nie tylko kościoła, by wspominać świętych, ale przede wszystkim na cmentarze, by zapalić znicz na grobie bliskich.
W Kościele jest to święto, w którym wspominamy zmarłych, którzy osiągnęli już zbawienie. Jest ona połączona z następującym po niej Dniem Zadusznym i wiarą w to, że każdy z nas może wstąpić na drogę ku świętości.
1 listopada w Kościele katolickim odprawiane są msze święte, wiele z nich ma uroczystą odprawę na cmentarzach. W mniejszych miejscowościach i na wsiach odbywają się również procesje i wypominki, w których proboszczowie wspominają przy grobach zmarłych parafian.
Akademia Kreatywnego Smyka
- 29.10.2023
25 października 2023r. „Akademię Kreatywnego Smyka” odsiedziała klasa 1b wraz ze swoją wychowawczynią Panią Beatą Jankowską. Zajęcia rozpoczęły się od pracy z książką- była to seria „Gabinet”, dzięki której – za pomocą specjalnych okularów- dzieci mogły odkrywać ciekawostki na temat otaczającego nas świata. Taka forma „czytania” bardzo przypadłą dzieciom do gust, co widać na zdjęciach. Uczniowie wykonali również jesienną pracę plastyczną, która znalazła się w galerii prac Oddziału dla Dzieci. Na koniec był czas na wspólną zabawę. To dobry dowód na to, że zabawy z książką nie są nudniejsze od gier, komputera czy kreskówek. To na pewno nie była nasza ostatnia wizyta w Bibliotece.
7
Pasowanie uczniów klas 1a i 1b
- 29.10.2023
„Tropiciele” z klasy 1a i 1b, 19 października zostali oficjalnie uczniami naszej szkoły. W uroczystości uczestniczyli rodzice uczniów. Dzieci wraz z wychowawczyniami Panią Wiolettę Marach i Panią Beatą Jankowską przygotowali występ artystyczny i zaprezentowali swoje umiejętności wokalno-recytatorskie. Uczniowie zostali przywitani w szkole przez starszego kolegę i koleżankę z klasy 4. Pani Dyrektor Małgorzata Dropinska pasowała dzieci klas pierwszych na uczniów szkoły.
3
Konkurs „Las wokół nas”
- 28.10.2023
W ramach współpracy szkoły i Nadleśnictwa Runowo 24.10.2023r. odbyła się w naszej szkole I edycja konkursu wiedzy o lesie.
Konkurs przeznaczony był dla uczniów klas 4-8 ze szkół zlokalizowanych w obszarze działania Nadleśnictwa Runowo.
W konkursie wzięło udział 5 szkół wszystkie z gminy Więcbork. Uczniowie rywalizowali w dwóch grupach wiekowych: klasy 4-5 i 6-8. Naszą szkołę reprezentowali:
Jan Witczak kl. 4a
Jakub Szulc kl. 5b
Melania Turzyńska kl. 6a
Mikołaj Patyna kl. 7a
Kalina Turzyńska kl. 8a
Zadaniem uczestników było rozwiązanie testu obejmującego szeroką wiedzę o lesie.
W grupie klas 4-5 II miejsce zajął uczeń naszej szkoły Jan Witczak. Gratulujemy Jankowi i wszystkim laureatom konkursu.