Andrzejki klasowe 28.11.23r. (wtorek) wróżby, tańce, wspólna kolacja (pizza).
Aktualności
Święty Mikołaj
- 02.12.2023
Według średniowiecznych przekazów Święty Mikołaj żył na przełomie III i IV wieku. Był biskupem Miry. Wzmianki o Świętym Mikołaju pojawiają się dopiero w wieku VI, ponad 200 lat po jego domniemanej śmierci, za panowania cesarza Justyniana. Zapisano wówczas krótką opowieść zwaną Stratelatis, według której Mikołaj uratował życie sześciu żołnierzom cesarza Konstantyna. Od IX wieku Mikołaj był czczony w chrześcijaństwie wschodnim i zachodnim jako święty i cudotwórca. Żywot pióra archimandryty Michała z IX wieku przekazuje, że 6 grudnia obchodzono w Konstantynopolu święto Mikołaja, które traktowano jako godne przygotowanie do Bożego Narodzenia. Mikołaj był uważany za świętego, który udziela pomocy w każdej potrzebie. Już w średniowieczu uważano Mikołaja za patrona dzieci. XII-wieczne zapiski ze środkowej Francji przekazują, że w wigilię 6 grudnia zakonnice roznosiły prezenty dla dzieci z biednych rodzin i zostawiały je wieczorem pod drzwiami.
Szkolne Andrzejki
- 02.12.2023
30 listopada 2023 r. Samorząd Uczniowski przygotował dla uczniów klas 4-8 „zabawę andrzejkową”. Przy dobrej muzyce i oczywiście obowiązkowej „Belgijce” bawili się wszyscy. Klasy-uczniowie tego popołudnia przygotowali dla siebie wróżby, poczęstunek, a każdy wychowawca czuwał nad ich organizacją. Teraz czekamy na karnawał.
5
Innowacja pedagogiczna w klasie 5a i 5b na lekcji historii
- 02.12.2023
W ramach innowacji pedagogicznej pt.: „Czy szata zdobi człowieka?” uczniowie tym razem poznawali strój mieszkańców starożytnej Grecji i Rzymu. Togi, przepaski, wdzianka, peleryny, tuniki wykonane z delikatnych materiałów typu: morski jedwab, len. Uczniowie stosując się do zasad kolorystyki wówczas panującej odtwarzali modę kobiet i mężczyzn tamtych czasów.
9
4u For You w klasie 7b
- 02.12.2023
W ramach projektu edukacyjnego w klasie 7 b przeprowadzono zajęcia pod hasłem: „Niewidzialny wróg”. Uczniowie szukali, źródeł hałasu w szkole, w domu oraz mieście. Dokonywali pomiaru natężenia dźwięku w miejscach, w których według nich jest największe natężenie dźwięku. Następnie podzielili się spostrzeżeniami, które doprowadziły do wniosku, że na hałas jesteśmy narażeni wszędzie tzn. w szkole, mieście, domu, na ulicy, a przecież tak nie musi być. Wspólnie wypracowano sposoby zminimalizowania hałasu: w szkole uczniowie jako sposób podali możliwość wyłączenia dzwonków podczas przerw, spędzanie przerw na świeżym powietrzu oraz mówienie do siebie szeptem. Uczniowie doszli do wniosku, że nasze domy powinny być miejscem odpoczynku i regeneracji dla organizmu. Wracając po szkole do domu stwierdziły, że bombardują swoje uszy dodatkowymi dźwiękami z TV, komputera, telefonu. Narażają się tym samym na zbędny hałas. Można temu zaradzić ograniczając czas sądzony z tymi urządzeniem. Dom również można ochronić przed hałasem sadząc wokół niego żywopłot, zamontować dźwiękoszczelne drzwi i okna. Jako sposób zmniejszenia hałasu w mieście uczniowie zaproponowali budowę obwodnicy.
3
Andrzejki
- 26.11.2023
Andrzejki – wieczór wróżb odprawianych w nocy z 29 na 30 listopada, w wigilię świętego Andrzeja, patrona Szkocji, Grecji i Rosji.
Niegdyś wróżby andrzejkowe miały charakter wyłącznie matrymonialny i przeznaczone były tylko dla niezamężnych dziewcząt. Początkowo andrzejki traktowano bardzo poważnie, a wróżby odprawiano tylko indywidualnie, w odosobnieniu. W czasach późniejszych przybrały formę zbiorową, organizowaną w grupach rówieśniczych panien na wydaniu, zaś współcześnie przekształciły się w niezobowiązującą zabawę gromadzącą młodzież obojga płci.
Przykładowe wróżby:
- Losowanie przedmiotów o symbolicznym znaczeniu, np. listek oznaczał staropanieństwo, obrączka lub wstążka z czepka – bliski ślub, różaniec – stan zakonny.
- Wylewanie wosku na zimną wodę (często przez ucho od klucza) i wróżenie z kształtu zastygłej masy lub rzucanego przez nią cienia sylwetki przyszłego wielbiciela, akcesoriów związanych z jego zawodem itp.
- Ustawianie od ściany do progu jeden za drugim butów zgromadzonych panien: ta, której but pierwszy dotarł do progu, miała jako pierwsza wyjść za mąż.
- Dziewczyny kładły na ławie placki posmarowane tłuszczem i sprowadzały psa; ta dziewczyna, której placek został najpierw zjedzony, jako pierwsza miała wyjść za mąż.
- Uczestnicy zabawy pisali imiona na dwóch kartkach: imiona dziewczyn na jednej, a chłopców na drugiej. Potem dziewczyna przekłuwała z czystej strony kartkę z imionami chłopców tak, by ich nie widzieć. Dziewczyna miała potem wyjść za mąż za chłopca o imieniu, które przekłuła. Chłopcy natomiast przekłuwali kartkę z imionami dziewczyn.
Wróżenie ze skórki jabłka – panna obiera jabłko tak, by skórka była jak najdłuższa; następnie rzuca ją za plecy przez lewe ramię. Litera, w jaką ułoży się skórka będzie pierwszą literą imienia jej narzeczonego.
Beatyfikacja Rodziny Ulmów
- 26.11.2023
10 września 2023 obchodziliśmy beatyfikację Rodziny Ulmów, która pomagała Żydom w czasie II wojny światowej. Józef Ulma – ojciec rodziny – pasjonował się fotografią. Na podstawie książek stworzył aparat, którym uwiecznił wiele chwil, krajobrazów, osób. Z tej okazji diecezja bydgoska zorganizowała konkurs fotograficzny „Prze(z)życie z rodziną Ulmów”, w którym wzięli udział uczniowie z naszej szkoły. Nasi laureaci to:
Jakub Szulc – I miejsce w kategorii: żydowskie i chrześcijańskie ślady w Bydgoszczy.
Aleksandra Borowicz – I miejsce w kategorii fotografii przyrody na terenie Polski.
Jagoda Szarwiło – II miejsce w tej samej kategorii.
Ponadto praca Mai Borlik została wyróżniona. Nagrody za udział w konkursie otrzymali: Stanisław Starzecki, Zuzanna Ledworowska oraz Lena Tomas. Uczniowie dyplomy i nagrody odebrali osobiście razem z rodzicami w Szkole Podstawowej Nr 12 w Bydgoszczy oraz opiekunami: p. Bernadetą Strzelczyk oraz s. Antonią Szwed. Serdecznie gratulujemy!
Akcja – Sadzimy Las
- 26.11.2023
Uczniowie klas 1- 3 w piątek 24 listopada uczestniczyli w akcji sadzenia lasu. Dzięki Nadleśnictwie Runowo nasi uczniowie mieli okazję i przyjemność zostawić po sobie pamiątkę zasadzenia małych sosen. Mimo ciężkiej pracy, pogody deszczowo-śnieżno-słonecznej daliśmy radę. Nagroda czekała na każdego: ognisko, kiełbaski, ciepła herbata, drożdżówka i gorąca zupa. Uczniowie klas młodszych Szkoły Podstawowej Nr 2 w Więcborku zostawili po sobie długoletnią pamiątkę – LAS.
21
Maraton Fizyczny 2023
- 22.11.2023
W dniach 25-26 października 2023r. w Szkole Podstawowej Nr 2 im. Kornela Makuszyńskiego odbył się pierwszy Maraton fizyczny – Noc w szkole, pod hasłem: Rok Mikołaja Kopernika – Jak wielki jest Wszechświat? Wpływ zanieczyszczenia światłem na obserwacje astronomiczne.
Impreza miała na celu wzbudzenie i rozwijanie zainteresowań naukami przyrodniczymi oraz popularyzowanie fizyki i astronomii, jako dziedziny pozwalającej poszerzyć swoje wiadomości
o otaczającym nas świecie. Przeznaczona była dla uczniów klas 7-8 naszej szkoły.Spotkanie rozpoczęło się w bardzo pasującym do tematu miejscu, w obserwatorium astronomicznym w Niedźwiadach, położonym nieco na uboczu, z dala od miejskiego oświetlenia,
z ciekawą historią powstania oraz sympatycznymi gospodarzami, którzy przyjęli nas bardzo ciepło. Duże wrażenie na uczestnikach wycieczki zrobiły teleskopy, które zbudowali członkowie Pałucko-Pomorskiego Stowarzyszenia Astronomiczno-Ekologicznego, prezentowane przez Pana Bartka. Obecnie na terenie obserwatorium znajdują się trzy teleskopy systemu Newtona o średnicach 250 mm i 400 mm wraz z pawilonami oraz największy w Polsce amatorski teleskop Newtona o średnicy 600 mm na montażu paralaktycznym z pawilonem i obrotową kopułą. Po obejrzeniu instrumentarium zaproszeni zostaliśmy przez Pan Marka Nikodema – prezesa stowarzyszenia do sali wykładowej, gdzie wysłuchaliśmy wykładu pt. Jak wielki jest Wszechświat?. W bardzo przystępny sposób młodzież została zapoznana z zagadnieniami dotyczącymi budowy Wszechświata, wielkościami ciał niebieskich i ciekawostkami astronomicznymi. Obejrzeliśmy liczne astrofotografie, wykonane przez Pana Marka na terenie obserwatorium, gdzie nocne niebo jest tak ciemne, że można zobaczyć tam znacznie więcej gwiazd niż w mieście.Pomimo tego, że od rana, z nadzieją patrzyliśmy w niebo, to nie było dla nas przychylne. Pozostał niedosyt i przekonanie, że przy następnej wizycie pooglądamy Księżyc, planety, gromady gwiazd, mgławic i galaktyk.
Nie był to jednak koniec naszego spotkania. Po powrocie do szkoły, zgłębialiśmy dalej tematykę fizyczną i astronomiczną. Omówiliśmy teorię helicentryczną, której w Roku Mikołaja Kopernika nie mogło zabraknąć i utrwaliliśmy wcześniej otrzymane informacje. Była „przepytywanka” z tabliczki mnożenia, przeliczanie jednostek długości we Wszechświecie i nocne zabawy z piłką w sali gimnastycznej.
Po całonocnej nauce i zabawie kolejny dzień był ciężki, ale daliśmy radę, no może nie wszyscy, ale większość tak. Sukcesem przedsięwzięcia jest liczba uczestników. W maratonie udział wzięły 24 osoby.
Tematyka spotkania wpisała się w kampanię edukacyjno-promocyjną "4U FOR YOU" realizowaną przez Gminę Więcbork w ramach Części III Programu Priorytetowego Program Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej pn. Ochrona środowiska, gospodarka wodna i zrównoważony rozwój. Program ten jest dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu.
Okazuje się, że zanieczyszczenie światłem jest poważnym problemem dzisiejszego, silnie zurbanizowanego, rozświetlonego neonami świata. Są miejsca na Ziemi, gdzie ludzie nigdy nie widzieli gwiazd. Zakres i intensywność sztucznego nocnego światła wzrosły tak mocno w poprzednim wieku, iż wpłynęły w znaczący sposób na biologię i ekologię gatunków w dzikiej naturze. Zmiany w poziomie światła mogą zakłócać orientację zwierząt nocnych (żab, ptaków, owadów). Cierpią z tego powodu rośliny (zachwianie równowago cyklu dzień-noc, nadmierna fotosynteza i brak okresu spoczynku). Podobnie jak w przypadku zwierząt, zanieczyszczenie światłem ma również wpływ na ludzi. Nadmiar sztucznego światła w nocy zmienia nasz naturalny cykl dobowy. Wpływ zanieczyszczenia światłem na zdrowie może przejawiać się jako: częstsze bóle głowy, zmęczenie, stres, odczucie niepokoju, bezsenność.
Poprzez stosowanie odpowiedniego typu oświetlenia ulicznego, osłon na zewnętrzne źródła światła, regulatorów światła oraz czujników ruchu, możemy nie tylko móc patrzeć w gwiazdy, ale także zadbać o ekologię, ograniczając nadmierne używanie energii elektrycznej.
Serdecznie podziękowania za pomoc w realizacji przedsięwzięcia składam Paniom Magdalenie Tymie i Grażynie Witczak.
Małgorzata Dropinska
Innowacja w klasie 1a
- 22.11.2023
10 listopada uczniowie klasy 1a poznali następną technikę plastyczną- malowanie plasteliną. Najpierw lepili wałeczki, kulki, placki – to świetne ćwiczenie małej motoryki. Następnie malowali swoje autoportrety. Oto efekty. Malowanie plasteliną to pyszna zabawa.
W. Marach
Charytatywna akcja świąteczna „Rodacy Bohaterom”
- 21.11.2023
Nasza szkoła zgłosiła udział w świątecznej akcji „Rodacy Bohaterom” organizowanej przez „Stowarzyszenie Odra Niemen”, a koordynowaną przez fundację „Lex Lupus”. Akcja ma na celu pomoc Kombatantom oraz naszym rodakom mieszkającym na Kresach Wschodnich. Często są to osoby, które kiedyś narażały swoje życie za naszą Ojczyznę, a dziś przyszło im żyć w biedzie i zapomnieniu. Celem akcji jest pokazanie w tym szczególnym czasie, jakim są Święta Bożego Narodzenia, że pomimo dzielących nas kilometrów i granicy, pamiętamy.
W ramach akcji zbieramy żywność długoterminową np:
- ryż;
- kasze;
- makarony;
- płatki (np. owsiane, żytnie);
- musli;
- suszone owoce;
- herbata;
- kawa;
- kakao;
- sól;
- cukier;
- mąka.
- dżemy
- olej
- konserwy mięsne
- konserwy warzywne
oraz znicze (biało – czerwone).
Na parterze szkoły stoi duży bordowy karton, w którym można zostawić w/w produkty.
Zachęcamy wszystkich do udziału w tej szlachetnej inicjatywie.
Akcja trwa do 6.12.2023r.
Samorząd Uczniowski
Innowacja 2a
- 21.11.2023
Dnia 10.11.2023 roku Tropiciele z 2a wyruszyli na Leśne Zanurzenie pod kierunkiem pani Marzeny Żachowskiej, która jest certyfikowanym terapeutą Kąpieli Leśnych. W trakcie tego Zanurzenia uczniowie brali udział w treningu uważności, relaksacji oraz w ćwiczeniach oddechowych. Zaczęliśmy od Kart Moc Lasu, które wyznaczyły początek drogi. Następnie tworzyliśmy własne perfumy, obrazy, itd. Wróciliśmy szczęśliwi, radośni i pełni wrażeń.
8