Dnia 27.10.23r. klasa 2a i grupa 6- latków pojechały na wycieczkę do Bydgoszczy. Odwiedziły szkołę podoficerską Straży Pożarnej dzięki uprzejmości i zaproszeniu pana Łukasza Martina (taty Mileny z klasy 2a). Następnie udali się do Mielęcinka - ZOO. Tam dzieci uczestniczyły w warsztacie „Jak zwierzęta przygotowują się do zimy”.
Aktualności
Historia Święta Niepodległości
- 03.11.2023
Święto Niepodległości jest jedną z najważniejszych uroczystości państwowych obchodzonych w Polsce. 11 listopada 1918 roku doszło do zawarcia układu rozejmowego w Compiègne pomiędzy państwami Ententy i Cesarstwem Niemieckim. Ententa nazywana również trójporozumieniem, była sojuszem zawartym pomiędzy Francją, Wielką Brytanią oraz Rosją. Rozejm ten sprawił, że wojska niemieckie zostały zmuszone do wycofania się na wschodni brzeg Renu oraz nastąpiła kapitulacja Niemiec, która zakończyła I wojnę światową. Podczas obrad, przewodniczącym strony trójporozumienia był marszałek Ferdinand Foch. Natomiast przewodniczącym delegacji niemieckiej był Matthias Erzberger. Pozostałymi członkami niemieckiej delegacji był Alfred von Oberndorff, Ernst Vanselow i Detlof von Winterfeldt. W rozmowach rozejmowych w Compiègne jeden z zapisów, a dokładniej artykuł XII, przewidywał ewakuację wojsk niemieckich z Austro-Węgier, Rumunii, Turcji i dawnego Imperium Rosyjskiego, a więc również z terenów polskich. Kwestia dotycząca naszego kraju, zawarta została również w artykule XVI, który brzmiał następująco: „Alianci będą mieli wolny dostęp do terytoriów ewakuowanych przez Niemców na Wschodzie już to przez Gdańsk, już to Wisłą, aby móc zaopatrywać ludność i w celu utrzymania porządku”. W praktyce było to przypieczętowanie przywrócenia Polsce wolności po 123 latach niewoli pod zaborami. Data ta wiąże się również z symboliką powrotu marszałka Józefa Piłsudskiego, który do 10 listopada 1918 roku przebywał w niewoli w Magdeburgu i 11 listopada wrócił do Warszawy. Tego dnia Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową oraz naczelne dowództwo podległych jej wojsk polskich.
11 listopada jest dla Polaków bardzo ważną datą. To dzień, przypominający o tym, że możemy cieszyć się wolnością, która w szczególności dla naszego narodu, nie zawsze była rzeczą tak oczywistą. Święto Niepodległości ma na celu upamiętnienie odzyskania suwerenności przez Polskę w 1918 roku.
Uroczystości 20-lecia nadania szkole imienia Kornela Makuszyńskiego
- 03.11.2023
„Mądrym być to wielka sztuka, ale dobrym jeszcze większa.”
31 października 2023r. w Naszej Szkole odbyła się rocznicowa uroczystość. Dzień 10.10. 2003r. zapisał się w historii szkoły jako jeden z najważniejszych. Nastąpiło wówczas nadanie szkole imienia Kornela Makuszyńskiego oraz wręczenie sztandaru.
W jubileuszowej uroczystości uczestniczyli zaproszeni goście, nauczyciele emeryci, przedstawiciele Rady Rodziców, pracownicy szkoły oraz uczniowie. Dyrektor Szkoły Małgorzata Dropinska zaprosiła zebranych gości do obejrzenia i wysłuchania programu artystycznego przygotowanego przez uczniów i nauczycieli. Święto Szkoły wyjątkowo połączono z obchodami Dnia Nauczyciela. Jak przystało na urodziny nie obyło się bez tortu ufundowanego przez Euro-Mont Łukasz Borlik.
48
Innowacja pedagogiczna w klasach Va i Vb na historii: „Czy szata zdobi człowieka?”
- 03.11.2023
Uczniowie klas piątych w ramach innowacji pedagogicznej na przedmiocie historia poznawały tajniki makijażu egipskiego. Zabawa polegała na wykonaniu makijażu zgodnie z zasadami jakie panowały w Egipcie przed naszą erą. Wzorując się na podanych przykładach uczniowie malowali się nawzajem podczas zajęć. Efekty na zdjęciach….
35
Kąpiele leśne w 2a
- 03.11.2023
Dnia 23 listopada klasa 2a korzystała z kąpieli leśnej, na którą zaprosiła mamę Marysi. Pani Grażyna - pracownik z Parku Krajobrazowego służyła pomocą podczas tropienia śladów zwierząt w naszym parku. Układaliśmy zdania z wyrazami (rz po spółgłoskach). Później obserwowaliśmy świat przyrody za pomocą lup i lornetek, mierzyliśmy obwody drzew oraz opisywaliśmy jesienne drzewa, ich owoce i liście. Zgromadzone skarby zanieśliśmy do szkoły, aby z nich wyczarować jesienne obrazy. Tropiciele podczas wędrówki napotkali śmieci, ale Kacper i Błażej byli gotowi na porządkowanie terenu leśnego. Gratulacje dla nich za czujność!
20
1 listopada to Wszystkich Świętych
- 29.10.2023
1 listopada to Wszystkich Świętych, dzień, o którym powszechnie często mówimy Święto Zmarłych. Jest to dzień, który w tradycji Kościoła Katolickiego oznacza wspominanie tych, którzy osiągnęli już zbawienie. 1 listopada wierni udają się nie tylko kościoła, by wspominać świętych, ale przede wszystkim na cmentarze, by zapalić znicz na grobie bliskich.
W Kościele jest to święto, w którym wspominamy zmarłych, którzy osiągnęli już zbawienie. Jest ona połączona z następującym po niej Dniem Zadusznym i wiarą w to, że każdy z nas może wstąpić na drogę ku świętości.
1 listopada w Kościele katolickim odprawiane są msze święte, wiele z nich ma uroczystą odprawę na cmentarzach. W mniejszych miejscowościach i na wsiach odbywają się również procesje i wypominki, w których proboszczowie wspominają przy grobach zmarłych parafian.
Akademia Kreatywnego Smyka
- 29.10.2023
25 października 2023r. „Akademię Kreatywnego Smyka” odsiedziała klasa 1b wraz ze swoją wychowawczynią Panią Beatą Jankowską. Zajęcia rozpoczęły się od pracy z książką- była to seria „Gabinet”, dzięki której – za pomocą specjalnych okularów- dzieci mogły odkrywać ciekawostki na temat otaczającego nas świata. Taka forma „czytania” bardzo przypadłą dzieciom do gust, co widać na zdjęciach. Uczniowie wykonali również jesienną pracę plastyczną, która znalazła się w galerii prac Oddziału dla Dzieci. Na koniec był czas na wspólną zabawę. To dobry dowód na to, że zabawy z książką nie są nudniejsze od gier, komputera czy kreskówek. To na pewno nie była nasza ostatnia wizyta w Bibliotece.
7
Pasowanie uczniów klas 1a i 1b
- 29.10.2023
„Tropiciele” z klasy 1a i 1b, 19 października zostali oficjalnie uczniami naszej szkoły. W uroczystości uczestniczyli rodzice uczniów. Dzieci wraz z wychowawczyniami Panią Wiolettę Marach i Panią Beatą Jankowską przygotowali występ artystyczny i zaprezentowali swoje umiejętności wokalno-recytatorskie. Uczniowie zostali przywitani w szkole przez starszego kolegę i koleżankę z klasy 4. Pani Dyrektor Małgorzata Dropinska pasowała dzieci klas pierwszych na uczniów szkoły.
3
Konkurs „Las wokół nas”
- 28.10.2023
W ramach współpracy szkoły i Nadleśnictwa Runowo 24.10.2023r. odbyła się w naszej szkole I edycja konkursu wiedzy o lesie.
Konkurs przeznaczony był dla uczniów klas 4-8 ze szkół zlokalizowanych w obszarze działania Nadleśnictwa Runowo.
W konkursie wzięło udział 5 szkół wszystkie z gminy Więcbork. Uczniowie rywalizowali w dwóch grupach wiekowych: klasy 4-5 i 6-8. Naszą szkołę reprezentowali:
Jan Witczak kl. 4a
Jakub Szulc kl. 5b
Melania Turzyńska kl. 6a
Mikołaj Patyna kl. 7a
Kalina Turzyńska kl. 8a
Zadaniem uczestników było rozwiązanie testu obejmującego szeroką wiedzę o lesie.
W grupie klas 4-5 II miejsce zajął uczeń naszej szkoły Jan Witczak. Gratulujemy Jankowi i wszystkim laureatom konkursu.
PIŁKA-SIATKA-MISTRZ!
- 17.10.2023
Wszechstronna edukacja, aktywność fizyczna i dobra zabawa – tak wygląda program ,,PIŁKA-SIATKA-MISTRZ”. Jego celem jest popularyzacja piłki siatkowej jako sportu i formy aktywności dla każdego. 6 października 2023 uczniowie klas trzecich naszej szkoły brali udział w kolejnym sportowym spotkaniu. Dzieci ćwiczyły pod czujnym okiem pani Magdaleny Fularczyk-Kozłowskiej i pana Marcina Prusa. Dobrze się przy tym bawiły. Każdy uczestnik otrzymał bezcenne wskazówki, pakiet startowy oraz dyplom i medal. Wygranymi byli wszyscy uczestnicy!!!
5
Innowacja pedagogiczna w klasie 2a
- 17.10.2023
W piątek 13.10.23 roku klasa 2a wyruszyła na pieszą wyprawę do Szkółki Leśnej w Runowie Kr. Podczas wędrówki uczniowie realizowali temat: Co nam dają drzewa? W Szkółce Leśnej czekało na nas następne zadanie: Budowa domu dla samotnych pszczół- murarek. Na koniec wyprawy nad jeziorem było ognisko i zabawy leśne. Podczas wędrówki Tropiciele spostrzegli grzyby: muchomory, maślaki, sowy i koźlaki.
11
Innowacja pedagogiczna w klasie 1a
- 17.10.2023
W bieżącym roku szkolnym uczniowie klasy 1a będą podejmować twórcze działania plastyczne w ramach innowacji „Kreatywne prace plastyczne- niesamowite techniki plastyczne”. Poznawać będą i eksperymentować z różnymi technikami plastycznymi. Prace plastyczne będą inspirowane przyrodą, architekturą i literaturą dziecięca. Już odbyły się pierwsze zajęcia, podczas których dzieci malowały jesienne kwiaty na podkładzie z gazy. Przysporzyło to uczniom wiele radości. Oto efekty pracy.
W. Marach
1
Dzień Edukacji Narodowej
- 17.10.2023
14 października przypada Dzień Edukacji Narodowej - święto nauczycieli, wychowawców, pedagogów. Obchodzony jest w rocznicę powstania w 1773r. Komisji Edukacji Narodowej - pierwszego w Europie ministerstwa oświaty - która zajęła się reformowaniem szkolnictwa w Polsce.
Mistrzowie Aktywności
- 03.10.2023
27 września 2023r. odbyła się impreza pod nazwą „Mistrzowie Aktywności” zorganizowana przez Fundację Aktywnego Rozwoju. Uczestnicy mieli możliwość spróbowania swoich sił między innymi na ergometrach wioślarskich, na których ćwiczenia prowadziła mistrzyni olimpijska Magdalena Fularczyk – Kozłowska. Gospodarzem wydarzenia była Szkoła Podstawowa Nr 1 w Więcborku.
13