5 grudnia uczniowie klasy 8a uczestniczyli w wyciecze do Bydgoszczy, gdzie mieli okazję zwiedzić i zapoznać się ze specyfiką produkcji dużego zakładu pracy Tele-Fonika Kable. Uczestniczyli również w akademii filmowej poznając historię horroru jako gatunku filmowego i obejrzeli seans filmowy. Wycieczkę zakończyli bardzo aktywnie - na lodowisku, gdzie nie tylko wspólnie bawili się, ale również doskonalili swoje umiejętności jazdy na łyżwach.
Aktualności
Udział Naszej Szkoły w Jarmarku Bożonarodzeniowym
- 11.12.2023
Jak co roku i Nasza Szkoła uczestniczyła w Jarmarku Bożonarodzeniowym organizowanym w naszym mieście. Rodzice przygotowali stoisko z pysznościami i ozdobami świątecznymi. W sprzedaży pomagali również nauczyciele i uczniowie. Podczas „Jarmarku” Nasi Uczniowie pokazali swoje umiejętności artystyczne i umilili mieszkańcom miasta ten przedświąteczny czas. Na scenie występowały przedszkolaki, które przygotowała Pani Małgorzata Poźniak oraz klasy starsze śpiewając, tańcząc, grając na dzwonkach i czytając bajkę świąteczną. Uczniów starszych do występu przygotowały Panie: Wioletta Marach, Ewa Sobiech, Lucyna Bykowska i Anna Klamrowska. Coraz bliżej święta…….
22
Mikołajkowy Apel Szkolny
- 10.12.2023
Dnia 6 grudnia 2023r. odbyły się okolicznościowe apele z okazji „Mikołajek” dla klas 1-3 oraz 4-8. Pani Dyrektor Małgorzata Dropinska z wielką przyjemnością złożyła uczniom życzenia mikołajkowe a Samorząd Szkolny rozdał słodkie prezenty dla wszystkich uczniów. Przy tej okazji rozdano nagrody i dyplomy za konkursy, które odbyły się w minionym czasie. Pani Dyrektor wspominała również o szczególnych imieninach Wielkiego Polaka Mikołaja Kopernika, którego w tym roku obchodzimy 550 rocznicę urodzin.
23
Święty Mikołaj
- 02.12.2023
Według średniowiecznych przekazów Święty Mikołaj żył na przełomie III i IV wieku. Był biskupem Miry. Wzmianki o Świętym Mikołaju pojawiają się dopiero w wieku VI, ponad 200 lat po jego domniemanej śmierci, za panowania cesarza Justyniana. Zapisano wówczas krótką opowieść zwaną Stratelatis, według której Mikołaj uratował życie sześciu żołnierzom cesarza Konstantyna. Od IX wieku Mikołaj był czczony w chrześcijaństwie wschodnim i zachodnim jako święty i cudotwórca. Żywot pióra archimandryty Michała z IX wieku przekazuje, że 6 grudnia obchodzono w Konstantynopolu święto Mikołaja, które traktowano jako godne przygotowanie do Bożego Narodzenia. Mikołaj był uważany za świętego, który udziela pomocy w każdej potrzebie. Już w średniowieczu uważano Mikołaja za patrona dzieci. XII-wieczne zapiski ze środkowej Francji przekazują, że w wigilię 6 grudnia zakonnice roznosiły prezenty dla dzieci z biednych rodzin i zostawiały je wieczorem pod drzwiami.
Szkolne Andrzejki
- 02.12.2023
30 listopada 2023 r. Samorząd Uczniowski przygotował dla uczniów klas 4-8 „zabawę andrzejkową”. Przy dobrej muzyce i oczywiście obowiązkowej „Belgijce” bawili się wszyscy. Klasy-uczniowie tego popołudnia przygotowali dla siebie wróżby, poczęstunek, a każdy wychowawca czuwał nad ich organizacją. Teraz czekamy na karnawał.
5
Innowacja pedagogiczna w klasie 5a i 5b na lekcji historii
- 02.12.2023
W ramach innowacji pedagogicznej pt.: „Czy szata zdobi człowieka?” uczniowie tym razem poznawali strój mieszkańców starożytnej Grecji i Rzymu. Togi, przepaski, wdzianka, peleryny, tuniki wykonane z delikatnych materiałów typu: morski jedwab, len. Uczniowie stosując się do zasad kolorystyki wówczas panującej odtwarzali modę kobiet i mężczyzn tamtych czasów.
9
4u For You w klasie 7b
- 02.12.2023
W ramach projektu edukacyjnego w klasie 7 b przeprowadzono zajęcia pod hasłem: „Niewidzialny wróg”. Uczniowie szukali, źródeł hałasu w szkole, w domu oraz mieście. Dokonywali pomiaru natężenia dźwięku w miejscach, w których według nich jest największe natężenie dźwięku. Następnie podzielili się spostrzeżeniami, które doprowadziły do wniosku, że na hałas jesteśmy narażeni wszędzie tzn. w szkole, mieście, domu, na ulicy, a przecież tak nie musi być. Wspólnie wypracowano sposoby zminimalizowania hałasu: w szkole uczniowie jako sposób podali możliwość wyłączenia dzwonków podczas przerw, spędzanie przerw na świeżym powietrzu oraz mówienie do siebie szeptem. Uczniowie doszli do wniosku, że nasze domy powinny być miejscem odpoczynku i regeneracji dla organizmu. Wracając po szkole do domu stwierdziły, że bombardują swoje uszy dodatkowymi dźwiękami z TV, komputera, telefonu. Narażają się tym samym na zbędny hałas. Można temu zaradzić ograniczając czas sądzony z tymi urządzeniem. Dom również można ochronić przed hałasem sadząc wokół niego żywopłot, zamontować dźwiękoszczelne drzwi i okna. Jako sposób zmniejszenia hałasu w mieście uczniowie zaproponowali budowę obwodnicy.
3
Andrzejki
- 26.11.2023
Andrzejki – wieczór wróżb odprawianych w nocy z 29 na 30 listopada, w wigilię świętego Andrzeja, patrona Szkocji, Grecji i Rosji.
Niegdyś wróżby andrzejkowe miały charakter wyłącznie matrymonialny i przeznaczone były tylko dla niezamężnych dziewcząt. Początkowo andrzejki traktowano bardzo poważnie, a wróżby odprawiano tylko indywidualnie, w odosobnieniu. W czasach późniejszych przybrały formę zbiorową, organizowaną w grupach rówieśniczych panien na wydaniu, zaś współcześnie przekształciły się w niezobowiązującą zabawę gromadzącą młodzież obojga płci.
Przykładowe wróżby:
- Losowanie przedmiotów o symbolicznym znaczeniu, np. listek oznaczał staropanieństwo, obrączka lub wstążka z czepka – bliski ślub, różaniec – stan zakonny.
- Wylewanie wosku na zimną wodę (często przez ucho od klucza) i wróżenie z kształtu zastygłej masy lub rzucanego przez nią cienia sylwetki przyszłego wielbiciela, akcesoriów związanych z jego zawodem itp.
- Ustawianie od ściany do progu jeden za drugim butów zgromadzonych panien: ta, której but pierwszy dotarł do progu, miała jako pierwsza wyjść za mąż.
- Dziewczyny kładły na ławie placki posmarowane tłuszczem i sprowadzały psa; ta dziewczyna, której placek został najpierw zjedzony, jako pierwsza miała wyjść za mąż.
- Uczestnicy zabawy pisali imiona na dwóch kartkach: imiona dziewczyn na jednej, a chłopców na drugiej. Potem dziewczyna przekłuwała z czystej strony kartkę z imionami chłopców tak, by ich nie widzieć. Dziewczyna miała potem wyjść za mąż za chłopca o imieniu, które przekłuła. Chłopcy natomiast przekłuwali kartkę z imionami dziewczyn.
Wróżenie ze skórki jabłka – panna obiera jabłko tak, by skórka była jak najdłuższa; następnie rzuca ją za plecy przez lewe ramię. Litera, w jaką ułoży się skórka będzie pierwszą literą imienia jej narzeczonego.