Międzynarodowy Dzień Ziemi to święto obchodzone na całym świecie. Dziś, w obliczu kryzysu klimatycznego i zagrażających nam migracji za wodą pitną, jego znaczenie jest jeszcze ważniejsze niż zwykle. W wielu krajach promuje się jednak postawy proekologiczne i zachęca do sprzątania swojego najbliższego otoczenia. Z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi każdy z nas powinien zadać sobie pytanie, czy może zrobić coś więcej, by chronić środowisko naturalne. Wystarczy, byśmy zwracali baczniejszą uwagę na swoje codzienne przyzwyczajenia. Segregowanie śmieci, chodzenie pieszo lub korzystanie z komunikacji miejskiej zamiast z samochodu, naprawianie zużytych sprzętów AGD i urządzeń elektrycznych to czynności, które mogą pomóc chronić środowisko naturalne, a które nie generują dużego wysiłku.
Aktualności
Rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim
- 18.04.2024
Powstanie w getcie warszawskim wybuchło dokładnie 81 lat temu, 19 kwietnia 1943 roku. Żydowscy bojownicy bohatersko stawili czoła Niemcom, chociaż wiedzieli, że zginą. Powstanie miało być stłumione w 3 dni, a trwało blisko miesiąc. Powstańców było łącznie nie więcej niż 1000. Bojownicy atakowali przede wszystkim z ukrycia, obrzucając Niemców granatami i koktajlami Mołotowa. Wśród nich walczyły także kobiety. Zaledwie kilkudziesięciu powstańcom udało się uciec z getta. Część z nich zginęła później w wyniku walk z Niemcami, a nieliczni, którzy zostali lub powrócili do Warszawy, wzięli potem udział w powstaniu warszawskim.
Wycieczka klas 3 a i 3 b
- 18.04.2024
- 3
10 kwietnia klasy 3 a i 3 b wybrały się na wycieczkę do Bydgoszczy. Celem wyjazdu było odwiedzenie Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy i wzięcie udziału w warsztatach „Sztuka od kuchni-graficzne ślady”. Na warsztatach uczniowie poznali takie środki wyrazu plastycznego jak: linia, kreska i plama barwna. Dowiedzieli się jakiego rodzaju linii używają artyści w swej sztuce i jak można je nazywać. Na zakończenie wykonali pracę plastyczną, posługując się oryginalnym narzędziem rysunkowo-malarskim. Po warsztatach uczestnicy wycieczki przespacerowali się po bydgoskiej Starówce, a następnie podziwiali panoramę z tarasu widokowego znajdującego się na dachu Młynów Rottera.
Wiosenne Warsztaty
- 29.03.2024
- 2
Klasy 1-3 naszej szkoły skorzystały z zaproszenia i uczestniczyły w wiosennych warsztatach plastycznych „Papierowe ozdoby wielkanocne” organizowanych przez animatorów MGOK w Więcborku. Święta tuż, tuż… Papier, nożyczki, pisaki, klej, uważne słuchanie instrukcji i do pracy. Dzieci pod czujnym okiem pani Julii wykonały papierową owieczkę. Atmosfera zbliżających się Świąt udzieliła się wszystkim uczestnikom warsztatów. Nasze świąteczne owieczki już czekają na Wielkanoc. Dziękujemy za zaproszenie!
Świat sprzed 100 lat
- 25.03.2024
- 4
Wiosna to radosny czas, gdzie świat się budzi do życia. W tym okresie najważniejszymi świętami są Święta Wielkanocne z obrzędami i tradycjami. Podczas naszej wycieczki przenieśliśmy się w świat sprzed 100 lat. Dzieci z klas 1 b, 1 a i 4 a mogły poznać obrzędy z wiejskiej chałupy. Uczniowie uczestniczyli w dwóch ciekawych warsztatach: ceramicznym- wykonywanie z białej gliny wielkanocnego kogutka. Warsztat igłą malowane polegał na wyszywaniu wzorów ludowych na przygotowanych wcześniej elementów świątecznych. Na zakończenie były ziemniaki z parownika oraz ognisko z kiełbaskami. Wioska ginących zawodów koło Koronowa.
Czysta Rzeka
- 25.03.2024
- 5
W piątek 22 marca 2024 r. dzieci oddziału przedszkolnego oraz uczniowie klas 1b i 2 a wzięli udział w ogólnopolskiej akcji czysta rzeka. Celem tego przedsięwzięcia było zadbanie o najbliższe środowisko, uczniowie posprzątali teren nad rzeką Orlą oraz część linii brzegowej naszego jeziora.
Wiosna i jej zwiastuny
- 18.03.2024
Wiosna zaczyna się 21 marca – oczywiście według kalendarza, bo jej zwiastuny można zaobserwować już wcześniej.
Wiosnę zwiastują bociany. Wypatrujemy ich z nadzieją, że kiedy się pojawią, będzie już tylko lepiej. Pierwsze wiosenne kwiaty szczególnie cieszą oko. To znak, że roślinność budzi się do życia. Wśród kwiatów, jakie najszybciej wyrastają po zimie, są na pewno przebiśniegi – sama nazwa wskazuje, że przebijają śnieg. Rosnące temperatury to także dowód, że zbliża się wiosna. Zauważalnie wydłuża się dzień – kto wstaje wcześnie rano, zimą narzeka na poranny mrok. Jeśli robi się coraz jaśniej, to znaczy, że wiosna nadchodzi. Mrok zapada też coraz później, bo słońce coraz później zachodzi.
8 Marca
- 06.03.2024
Dzień Kobiet
Dzień Kobiet w Polsce obchodzimy 8 marca. Międzynarodowy Dzień Kobiet po raz pierwszy był oficjalnie obchodzony w 1975 roku. Po upływie dwóch lat Zgromadzenie Ogólne ONZ przyznało państwom członkowskim swobodę w wyborze daty obchodów święta, które ma na celu podkreślenie praw kobiet.
W Dniu Kobiet mężczyźni wręczają kobietom – matkom, żonom, partnerkom, koleżankom - kwiaty i drobne podarunki, np. w postaci czekoladek, kartek z życzeniami. Dopiero w latach 70. do popularnych podarunków dołączyły kwiaty. Początkowo ofiarowywano goździki i rajstopy, a później tulipany. Bez wątpienia8 marca to dobry moment, żeby wyrazić szacunek, miłość i wdzięczność wobec bliskich pań.
Żyj tak, aby każdy kolejny dzień był niesamowity i wyjątkowy. Wypełniaj każdą chwilę tak, aby potem wspominać ją z radością. Czerp energię ze słońca, kapiącego deszczu i uśmiechu innych. Szukaj w sobie siły, entuzjazmu i radości.
Bal Karnawałowy klas 1-3
- 25.02.2024
Były tańce, konkursy, zabawa na małej sali gimnastycznej. W klasach słodki poczęstunek. Wystrój sali przeniósł dzieci w tematykę baśni pt.: „Alicja w Krainie Czarów”. Na początku balu każdy uczestnik przechodził przez symboliczną dziurkę od klucza i w ten sposób znalazł się w zaczarowanej krainie.
7
Tydzień kolorów
- 13.02.2024
W ostatnim tygodniu karnawału panował w szkole szalony czas kolorów. Samorząd Uczniowski był inicjatorem tej zabawy. Każdego dnia chętni uczniowie ubierali się według wyznaczonych kolorów: poniedziałek na niebiesko, wtorek był zielony, środa w różne kolory, kropki, kratki, w czwartek panował czerwony a w piątek biało-czarny. Każdego dnia przebranie uczniów było uwiecznione zdjęciem.
Teatr profilaktyczny
- 13.02.2024
Jak co roku uczniowie Naszej Szkoły z podziałem na grupy wiekowe uczestniczyli w spektaklach o tematyce profilaktycznej wystawianych przez krakowskich aktorów. Przedstawienia ukazywały problemy z jakimi borykają się współczesne dzieci i młodzież: cyberprzemoc, brak zainteresowania ze strony dorosłych, nałogi i inne zagrożenia dzisiejszego świata.